Musisz udać się do warsztatu samochodowego, ale nie wiesz, który wybrać? Boisz się, że mechanicy Cię oszukają, użyją gorszej jakości części lub wmówią Ci, że potrzebujesz naprawy sprawnego w rzeczywistości elementu? W takim razie zanim zaczniesz poszukiwania serwisu samochodowego, sprawdź, czym się kierować podczas wyboru mechanika.
Ustalanie zakresu naprawy w warsztacie samochodowym
Jeśli wydaję Ci się, że wystarczy podjechać do warsztatu samochodowego, ustalić co się z pojazdem dzieje oraz wstępnie określić koszt naprawy, to niestety znak, że mechanicy z którymi współpracujesz nie są profesjonalistami. Jak to powinno wyglądać?
Najlepiej zadzwonić do warsztatu, opisać co się z autem dzieje. Dobrego mechanika nie będzie interesować tylko stan obecny, ale również to w jakich warunkach doszło do usterki. Taki „wywiad” może potrwać nawet kilka minut, ale na jego podstawie fachowiec będzie mógł postawić wstępną diagnozę. I co dalej?
Serwis aut
Dowiadujesz się, jaki może być koszt naprawy. Są to jednak wartości szacunkowe, ponieważ jeśli nie jest to warsztat samochodowy specjalizujący się w pojazdach konkretnej marki, to ostateczna cena zależeć będzie od kosztów części, a to nie zawsze da się ustalić od razu. Dlatego żaden specjalista nie poda Ci konkretnej ceny podczas takiej rozmowy, a jedynie zakres finansowy, chyba, że pytasz o standardową naprawę np. wymianę oleju i filtra oleju. W większości przypadków nie opłaca się też szukać mechanika, który „od ręki” poda Ci najniższą cenę – wtedy pewnie szybko trzeba będzie odwiedzić inny serwis aut…
Wygląd serwisów samochodowych
Możesz też ocenić profesjonalizm serwisów samochodowych na podstawie ich wyglądu. Nie oczekuj oczywiście nowoczesnego budynku, w którym jest sterylnie czysto – w końcu mechanicy codziennie naprawiają brudne, pełne smaru części, dlatego utrzymanie porządku w takim miejscu jest niezwykle trudnym zadaniem. Na co więc zwrócić uwagę?
W jaki sposób rozłożone są narzędzia (czy leżą gdzie popadnie, czy ułożone są w specjalnych, funkcjonalnych skrzynkach), czy na ziemi nie leżą śmieci, po których od razu widać, że nie były sprzątane od miesięcy. I co najważniejsze – zobacz, czy mechanicy nakładają folie na fotele oraz na kierownicę – w innym wypadku najpewniej dojdzie do wybrudzenia Twojej tapicerki, a wypranie jej ze smaru może być niemożliwym zadaniem.
Przebieg naprawy auta w warsztacie
Większość osób ma obawy, że podczas odbioru samochodu usłyszą, że w aucie została bez ich wiedzy wymieniona połowa części, a ostateczny rachunek wzrósł kilkukrotnie – w żadnym dobrym warsztacie samochodowym taka sytuacja nie będzie miała miejsca.
Naprawa samochodu
Profesjonalny mechanik zawsze dzwoni do klienta i ustala z nim ewentualne rozszerzenie zakresu naprawy auta uprzedzając o tym, jak bardzo wzrosną koszty. Mechnicy podczas odbioru gotowego samochodu często pokazują też stare, wyeksploatowane części, co dla Ciebie jest potwierdzeniem, że faktycznie wymagały wymiany. Możesz też poprosić o wytłumaczenie, co dokładnie zostało wykonane w Twoim samochodzie, części jakich firm w nim zamontowano.
A jeśli wymienione zostały płyny lub oleje, możesz poprosić o okazanie wykorzystanych opakowań.
Jak widzisz, nie wystarczy po prostu oddać samochodu do warsztatu. Może okazać się, że trafisz na dobrego, uczciwego mechanika, który nie spełnia żadnego z tych wymagań, jednak, czy warto ryzykować? Dlatego lepiej zastosować się do powyższych wskazówek i domagać się niezbędnych informacji. W końcu to Ty płacisz za naprawę, za części, za płyny i oleje i to Twój samochód po wyjeździe z serwisu musi być w pełni sprawny i gotowy do dalszych podróży.
0 komentarze/y